zvezdniki

John Higgins: biografija, dejstva iz življenja, fotografija

Kazalo:

Eden najvidnejših in najbolj znanih predstavnikov snookerja je John Higgins. Biografija igralca se je začela v mestecu Wisho, kjer se je rodil 18. maja 1975. Škot je dobil mednarodno licenco in leta 1992 postal profesionalni igralec.

Skupaj z drugim, nič manj znanim Britancem Ronniejem O'Sullivanom je vstopil v svetovno elito raznovrstnih iger za biljard - snooker. Prvo zmago se je zgodilo leta 1994, ko je v finalu premagal Davea Harolda. Od tega trenutka se je njegova kariera začela hitro razvijati.

Kariera škotskega "čarovnika"

Prve dve sezoni v karieri je John preživel precej skromno. Svoje ime si je priboril na turnirju Grand Pri, kjer je senzacionalno osvojil prvo mesto. Slavni igralec se pri tem ni ustavil in je že v naslednji sezoni osvojil dva naslova British Open in International Open. Ti dosežki so Škotom omogočili 11. mesto na lestvici svetovnih igralcev snookerja.

V sezoni 1995-1996 je John Higgins še naprej prikazal izjemno igro. Njegova trofejna zbirka se je dopolnila z več naslovi: German Open, International Open. Postal je četrtinski finalist svetovnega turnirja in se samozavestno postavil v drugo vrstico lestvice.

Sezona 1997/98 je bila najuspešnejša v karieri Škota. Higgins je postal finalist osmih turnirjev. Zdaj je bilo le še svetovno prvenstvo, kjer ni bil znan po velikih uspehih. Uspešna kombinacija okoliščin lahko igralca privede do zaželenih sanj. Če želite to narediti, sta morala Stephen Hendry v prvem krogu tekmovanja izgubiti, John pa je prejel zavzet pokal. Kot rezultat se je spoprijel s to nalogo in zasedel prvo vrstico na lestvici.

Visok vzpon in hiter padec

V sezoni 1998/99 John Higgins ni mogel braniti svojega naslova lige. Vendar je igralec ostal na prvi vrsti, zahvaljujoč zmagi na več velikih tekmovanjih: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Naslednja sezona ni bila nič manj uspešna v karieri mojstra. Na enem izmed turnirjev je dosegel največ točk na tekmo. Prvič so na pokalu narodov, nato pa na tekmovanju irskih mojstrov, zabeležili največji odmor 147 točk. Higgins je na Welsh Open in Grand Prix osvojil še nekaj pokalnih nagrad.

V sezoni 2000/01 je John začel upadati. Sprva je šlo vse dobro in v finalu britanskega prvenstva je premagal eminentnega Marka Williamsa. Vendar pa je v Grand Prixu zaradi poroke prenehal sodelovati. V konkurenci narodov narodov je izgubil proti Ronnieju O'Sullivanu in se spustil na tretje mesto na svetovni lestvici.

Kljub šibki ravni igre v naslednjih dveh sezonah se je Johnu Higginsu uspelo zadržati v prvi peterici najboljših igralcev snookerja.

Visoka raven spretnosti - prva vrstica na lestvici

V letu 2005/06 je Škot ponovno pridobil dobro formo. Na turnirju za Grand Prix je dobil plazovito zmago nad svojim večnim tekmecem Ronniejem O'Sullivanom. Obenem je John postavil več rekordov: sto sto serij in 494 doseženih točk.

Britansko prvenstvo je bilo za Higgins manj uspešno. V osmini finala je izgubil proti svojemu nasprotniku Kenu Dohertyju, a je zmagal na turnirju Wembley. V tekmovanju za pokal Malte igralec doseže finale, vendar je poražen.

Na turnirju Welsh Open izkušeni mojster izgubi v 1/8 finalne faze. Dvoboj na Kitajskem Open se za Škote konča s končnim porazom od Marka Williamsa. Bil je eden izmed favoritov na svetovnem prvenstvu leta 2006. Vendar na splošno presenečenje številnih strokovnjakov, ki so v prvem krogu tekmovanja izgubili proti Marku Selbyju. Kljub temu dejstvu je snookerju Johnu Higginsu uspelo vrniti prvo vrstico ocene.

Nestabilna igra, razočaranje navijačev

Navijači škotskega "čarovnika" so pričakovali, da bodo tako uspešni nastopi kot sezono prej. Vendar jim John ni ugajal, ampak samo razočaral. Sodeloval je v tekmovanju za trofejo Severne Irske, kjer je v 1/8 finalne faze izgubil proti kitajskemu igralcu. Potem mu v tekmovanju za Grand Prix ni uspelo ubraniti naslova prvaka.

Na britanskem prvenstvu je Higgins demonstriral višji razred in prišel do faze polfinala. Vendar je izgubil za bodočim zmagovalcem Petrom Ebdonom. Nato je izkušeni mojster začel upadati. Ni uspel v prvem krogu tekmovanj Welsh Open in Malta Cup. Na turnirju China Open je Škot prišel do četrtfinala, kjer je izgubil proti nasprotniku in tesnemu zavezniku Grahamu Dottu.

Na prestižnem tekmovanju v Sheffieldu John Higgins ni bil favorit. Kljub temu se mu je uspelo rehabilitirati pred navijači in osvojiti še en pokal.

Svetovna slava je prvi večji uspeh

Leta 1998 se je Škot udeležil svetovnega prvenstva. Prvič v karieri je prišel do finala in odnesel zmago mlademu in obetavnemu Marku Selbyju. Anglež se je kvalificiral in pokazal igro v višjem razredu. Vendar je njegov nasprotnik pokazal resnično spretnost in voljo do zmage. Kot rezultat, je "čarovnik" slavil uspeh.

Prvi prvak je postal leta 1998, ko je imel komaj 23 let, pred dvema briljantnima igralcema tega kazalca, Williamsom in O'Salivanno. Po 9 letih je osvojil drugi pokal svetovnega prvenstva.

Leta 2007 je John Higgins, nosilec častnega naziva "član Reda Britanskega cesarstva", v nekem intervjuju priznal, da je ta dogodek po rojstvu otroka postal eden najpomembnejših v njegovem življenju.

Naslednja sezona za izkušenega igralca ni bila nič manj uspešna. Zmagal je na tekmovanju za Grand Prix in prejel svoj tretji naslov prvaka. Na lestvici snooker igralcev je zasedel 4. mesto, leto kasneje pa je postal njegov vodja.

Obtožba podkupovanja

Aprila 2010 se je škotski igralec in njegov menedžer udeležil poslovnega sestanka. En vplivni poslovnež je Higginsu in Mooneyju predlagal, da na pogodbeni podlagi organizirata vrsto tekmovanj za snookerje.

Takrat se je trikratni nosilec svetovnega naslova odločil, da bo pristal na mamljivo ponudbo in izvedbo pogodbene igre. Zaradi tega se je moral John privoliti v več okvirih. Skupni znesek podkupnine je znašal približno 400.000 USD.

Po notranji preiskavi je bil Higginsu prepovedano sodelovati na tekmovanjih snookerjev. Kljub temu se je izkušeni Škot odločil, da je obtožbe ovrgel, češ da v svoji celotni poklicni karieri ni nikoli namerno zgrešil.

Po odločitvi neodvisnega sodišča je bil igralec kaznovan in prepovedan za šest mesecev, njegov menedžer pa je bil snooker dobesedno suspendiran.

Vrnite se k igri

Vrnitev po suspenzu je John osvojil več turnirjev. Dva izmed njih sta najprestižnejša: prvenstvo Velike Britanije in svetovno prvenstvo. Škot je še naprej demonstriral visoko raven snookerja. John Higgins, čigar biografija je neposreden dokaz njegovega talenta, je "uspel" zmagati tudi v ETPC-5. ETPC-6 zanj ni bil tako uspešen. Dosegel je finale, a izgubil proti bodočemu prvaku Michaelu Holtu.

John je britansko prvenstvo držal na visoki ravni in se v finalu srečal z Markom Williamsom. V času srečanja je igralec odstopil z rezultatom 2: 7 in 5: 9. Vendar je Higgins v težkem dvoboju uspel zmagati. Ta naslov je bil tretji v karieri.

Na februarskem turnirju Welsh Open je prišel do finala in prejel še en pokal ter s skupnim rezultatom 9: 6 premagal Stephena Maguireja. Naslednji mesec so Škoti prevladali tudi v konkurenci Hainan Classic.

Življenje zunaj snookerja

Tudi štirikratni svetovni prvak John Higgins ima pravico do zasebnosti. Leta 2000 je sklenil uradno poroko z ljubljenim dekletom Denise. Skozi leta so imeli tri otroke: deklico Claudio, fantje Oliver in Pierce. Poleg tega se vedno poskuša udeležiti nogometnih tekem svoje najljubše ekipe Celtic.

Leta 2006 je John, potem ko je izgubil finale pokala Malte, zaradi močne alkoholne pijače padel z letala. Kljub temu je igralcu v pripravah na naslednji turnir in svetovno slavo v Crucibleu uspelo opustiti uporabo alkohola.

Higgins je leta 2011 doživel veliko tragedijo. Oče je umrl od raka. Sina je skoraj vedno spremljal na vseh svetovnih turnirjih.