zvezdniki

Meryl Davis: kariera in osebno življenje drsalca

Kazalo:

Tekmovalka Meryl Davis je ena izmed najbolj naslova športnic v ledenih plesih. Skupaj s Charliejem Whiteom je zmagala na vseh prestižnih svetovnih tekmovanjih, vključno z olimpijskimi igrami v Sočiju 2014, in osvojila srca milijonov oboževalcev.

Začetek kariere

Meryl Davis se je rodila 1. januarja 1987 v Michiganu. Na ledenem jezeru je drsala pri petih letih. Istega leta je začela trenirati kot posojena drsalka, vendar se je do osmega leta preizkusila v plesu na ledu in se odločila za svoj šport.

Od leta 1997 je Meryl na predlog trenerjev parila s Charliejem Whiteom. Dvoboj je že od prve sezone pokazal visoke rezultate na skoraj vseh tekmovanjih, v katerih je sodeloval.

Mladoletna kariera Meryl Davis in Charlieja Whitea se je začela manj uspešno: na prvem mladinskem svetovnem prvenstvu leta 2004 so športniki zasedli šele 13. mesto, naslednje sezone pa zaradi poškodbe partnerja sploh niso nastopili v glavnem začetku leta.

V zadnji sezoni sta Meryl in Charlie, preden sta se preselila med seniorje, izbrala finale Grand Prixa, kjer sta zasedla drugo mesto, osvojila državno prvenstvo in se uvrstila na stopničke svetovnega prvenstva, saj je osvojila bron.

Olimpijski cikel 2006 - 2010

Prvo odraslo leto so drsalci začeli z dvema zaporednima četrtima mestoma na stopničkah Grand Prixa. Na prvenstvu štirih kontinentov so se izkazali tudi kot četrti, na svetovnem prvenstvu pa so postali sedmi. Strokovnjaki so opazili zelo visoko tehnično komponento jahanja para. Na turnirju v Naganu so sodniki vse elemente programa ocenili na najvišjo, četrto, raven. Pred tem dosežkom še noben par na svetu ni imel.

V naslednji sezoni so drsalci postopno povečevali rezultat: prvo medaljo v karieri serije Grand Prix v Parizu so zasedli, na svetovnem prvenstvu pa so v seštevku dveh programov postali šesti.

Leta 2008 so atleti prvič dosegli finale Grand Prixa, kljub neuspešnemu nastopu na eni od etap. Ko je v finalu osvojil bron in nato osvojil državno prvenstvo, je Davis / White kljub vsemu nominalno ostal drugi par države, saj sta izkušena Tanit Belbin in Benjamin Agosto ohranila status voditelja.

Na svetovnem prvenstvu Meryl Davis in Charlie White pred prvo stopničko nista imeli nekaj stotink točke.

Olimpijska sezona 2009 - 2010 je postala prelomnica v karieri drsalcev, dvojica je prvič samozavestno premagala Belbin / Agosto na ameriškem prvenstvu, nato pa še nikoli ni izgubila pri nekdanji prvi številki reprezentance. Glavna tekmeca plesalcev v boju za svetovno vodstvo sta bila kanadski športnik Tessa Virtue in Scott Moir. Prav njim je par izgubil zlato z olimpijskih iger v Vancouvru. Preostali tekmovalci Virtue / Moir in Davis / White so zaostali daleč.

Strokovnjaki so izvedbo obeh parov poimenovali revolucijo v ledenih plesih, saj so športniki pokazali ne le najvišjo kakovost tehničnih elementov, temveč tudi inovativen pristop k postavljanju programov.

Olimpijski cikel 2010 - 2014

Celoten olimpijski cikel pred olimpijskimi igrami v Sočiju je potekal v konkurenci kanadskih in ameriških parov. Na katerem koli tekmovanju, kjer sta sodelovala oba dueta, so se preostali športniki med seboj borili le za bron.

Omeniti velja, da so se pari dolgoletno tekmovali v isti skupini in govorili o drugem z velikim spoštovanjem.

Meryl Davis in Charlie White sta že v prvi sezoni po olimpijskih igrah prvič v zgodovini ZDA osvojila manjkajoči svetovni naslov.

Leta 2012, po propadu trenerskega dvojca Marina Zueva in Igorja Špilbanda, sta se Davis in White odločila, da nadaljujeta z delom pod vodstvom Zueve.

V predolimpijski sezoni je par še enkrat premagal svojega glavnega tekmeca na svetovnih prvenstvih in tako podrl svoj svetovni rekord po seštevku kratkih in prostih plesov.

Vrhunec v karieri drsalcev je bila samozavestna zmaga na olimpijskih igrah v Sočiju z drugo posodobitvijo svetovnih rekordov. Na istih olimpijskih igrah je par v ameriški ekipi osvojil bron. Ogromen uspeh pri občinstvu je doživel brezplačni ples "Šeherazada" na glasbo Rimsky-Korsakov.

Po zmagoslavni sezoni se par na uradnih štartih ni pojavil. Športniki so upokojitev uradno napovedali februarja 2017.