zvezdniki

Skier Nortug Petter: biografija, dosežki in zanimiva dejstva

Kazalo:

Nortug Petter je znan norveški smučar. Ima veliko nagrad in plošč. 13-krat je postal svetovni prvak, dvakrat je zmagal na olimpijskih igrah. Na svetovnih prvenstvih je postal absolutni prvak, saj mu je uspelo zmagati v vseh šestih disciplinah. Ker je postal tudi dvakratni zmagovalec svetovnega pokala, je prejel neuradni naslov kralja smuči. Dvakrat je bil priznan kot najboljši športnik na Norveškem. Nasprotniki ga poznajo po svoji edinstveni sposobnosti, da pospeši na ciljni črti in si z zmago priigra močan kreten. Še posebej mu uspe, če govorimo drsalni slog.

Smučarski življenjepis

Nortug Petter se je rodil leta 1986. Rodil se je v norveškem mestu Musvik v provinci Nur-Trendelag. Kariero v profesionalnem športu je začel z udeležbo na celinskih tekmovanjih. Zlasti je na skandinavskih dirkah dosegel določene uspehe, sedemkrat se je prebil na stopničke. Najuspešnejše so bile dirkaške tekme in štaki na 15-kilometrskih razdaljah.

V svetovnem pokalu je smučar Nortug Petter debitiral v sezoni 2005/06. V sprintu, ki je potekal v Drammenu, je debitiral. Nortug Petter je dosegel 35. cilj. Hkrati je še naprej sočasno sodeloval na skandinavskih tekmovanjih. Ob koncu sezone je bilo uradno objavljeno, da dobiva mesto v reprezentanci.

Hkrati je Nortug v svoji prvi sezoni na svetovnem prvenstvu osvojil prvo zmago. 8. marca 2006 je v švedskem Falunu prvič končal v smučarskem slogu. Za hrbtom je pustil dva Nemca - Tobiasa Angererja in Axela Taykhmana.

Na zadnji dirki te sezone je Northug Petter končal na drugem mestu. V istem skiathonu je zgrešil zmago in v manj kot štirih sekundah v finalu izgubil Šveđanin Matthias Fredriksson. V skupnem razvrstitvi je prvo sezono v svetovnem pokalu zaključil na 15. mestu.

Zvezda prihodnosti

Zvezda prihodnosti - prav to je Northug na začetku svoje športne kariere poimenovalo številne novinarje, in to jim ni spodletelo. Več proizvajalcev smučarske opreme se je naenkrat borilo za pogodbo z njim. Zmago v tem spopadu je dobil Fisher. Takrat je bil Nortug še vedno junior, a kljub temu je v njegovo pogodbo vključena tarifna stopnja. Prej tega za mladega športnika nikoli ni bilo storjeno. Tarifa se je pomnožila s 5, pod pogojem, da bo Nortug norveško ekipo do konca leta 2007 umaknil med svetovno elito.

Leta 2006 so zimske olimpijske igre potekale v italijanskem Torinu, Nortug pa se ni prebil v reprezentanco. Skandinavci so osvojili 3 srebrne in eno bronasto medaljo. Takšen nastop je veljal za neuspeh. Potem so se mnogi, tako kot sam Nortug, zgrozili, zakaj ga niso peljali na olimpijske igre.

Prvi večji uspeh mu je prišel na svetovnem prvenstvu, ki je bilo leta 2007 v japonskem Saporo. Nortug je zmagal v štafeti. In dve leti pozneje je v češkem Liberecu osvojil svojo prvo zlato medaljo svetovnega prvenstva v posamični dirki. Norvežan je najprej prišel v zasledovanje, saj je s klasičnim slogom prevozil 15 kilometrov, nato pa enako količino drsanja. Sijajna zmaga na tej dirki je bila priznana kot ena najboljših uvrstitev Petterja Northugha.

Kraljevsko leto

Leto 2010 je bilo za Northug resnično zvezdno leto. Ob koncu sezone je prvič v karieri postal zmagovalec svetovnega pokala. 9-krat je Nortug na cilj prišel prvi, še 6-krat je bil drugi in enkrat je zasedel tretje mesto. Le Čeh Lukasz Bauer, ki je postal drugi v skupnem razvrstitvi, mu je lahko postavil nastop boja. A v resnici ni bilo boja, saj je prednost Northugga znašala 600 točk.

Istega leta je Norvežan zmagoslavno nastopil na olimpijskih igrah v Vancouvru v Kanadi. Čeprav je sprva šlo narobe. Na razdalji 15 kilometrov v prostem slogu je Nortug prišel do cilja na 41. mestu, v zasledovalni dirki pa je šel v skupino voditeljev, dokler ni na zadnjem vzponu zaostal, zasedel je le 11. mesto.

Toda v množičnem štartu na 50 kilometrov v ciljni črti mu je uspelo za tri desetinke sekunde prehiteti Nemca Axela Taykhmana, saj je osvojil prvo zlato olimpijsko medaljo.

V štafeti je Nortug zbežal na zadnji stopnji, oddaljen od četrtega mesta. Voditeljem je uspelo prehiteti, toda do tedaj se je Šveđanin Marcus Hölner oddaljil od zasledovalcev, zato so Norvežani osvojili srebro.

Nortug se je na zadnji dirki sprint boril z dvema Rusoma Nikito Kryukov in Aleksandrom Panzhinskim, pri čemer je izgubil in osvojil bron.

V zadnjem moštvenem sprintu je Nortug osvojil še eno olimpijsko zlato v tandemu z Eystein Pettersen. Za norveško ekipo je bila to zmagoslavna olimpijada, v kateri so zasedli prvo mesto v skupnem razvrstitvi teka na smučeh.

Triumf drugega svetovnega pokala

V svetovnem pokalu 2010/11 je Nortug zmago izgubil proti Švicarju Dariou Kölnu in zasedel drugo mesto. V sezoni 2011/12 je bil tretji, kar je Colonyju omogočil zlati dvojnik. Šele v sezoni 2012/13 je planet osvojil naslov najmočnejšega smučarja.

V skupnem razvrstitvi je bil pred Švicarjem Darioem Kölnom, ki se je tokrat izkazal za tretjega, in Rusom Aleksandrom Legkovom, ki je končal na drugem mestu. Njegova končna prednost je bila skoraj 200 točk najbližjega zasledovalca.

Drugo olimpijsko zmagoslavje

Toda druge olimpijske igre v njegovi karieri so bile neuspešne. Za začetek je zgrešil 15-kilometrsko dirko s klasičnim slogom. Potem pa skiathlon ni uspel, saj je zasedel le 17. mesto.

V dirki za 50 kilometrov od množičnega starta je prišel na 18 mest. Najbližje olimpijski medalji je bil Nortug v štafeti. Ponovno je zbežal na zadnji stopnji. Toda tokrat ni mogel odpraviti zaostanka, ki so ga na začetku dirke ustvarili njegovi rojaki. Nortug je norveški ekipi prinesel četrto mesto, skoraj 40 sekund zaostanka za Francozom Ivanom Buateom.

Nortug je na sprinterski tekmi v prostem slogu nepričakovano izgubil v polfinalu, zadnji dan olimpijskih iger v paru z Olo Vigen Hattestad pa je postal le četrti v moškem moštvenem sprintu. Posledično mu ni uspelo osvojiti niti ene medalje, a to ni preprečilo njegovi ekipi, da bi zmagala na skupni tekmi za tek na smučeh.