zvezdniki

Lewis Hamilton: svetovni prvak v karieri

Kazalo:

Lewis Hamilton je znan britanski dirkač formule 1. Zdaj stoji za moštvom Mercedes, s katerim je pilot leta 2013 podpisal pogodbo. Lewis ni poročen. Govorice o romantičnem razmerju Lewisa Hamiltona in Rihanne so se pogosto pojavljale v tisku, toda voznik je sam večkrat izjavil, da poznanega pevca pozna že dolgo, in sta bila le prijatelja.

Začetek kariere

Lewis se je rodil leta 1985. Pri 11 letih je začel s kartingom, kot večina kolesarjev formule 1. Leta 2001 je sodeloval v zimski seriji Formule Renault. Hamilton je odpeljal štiri dirke in zasedel skupno 5. mesto, ne da bi osvojil niti eno medaljo.

Prvenec in prvenstvo

Hamilton je leta 2007 na svoji prvi dirki osvojil bron. Vsi so bili šokirani nad britanskim prvencem. A to je bil šele začetek. Na veliki nagradi Malezije je Lewis Hamilton postal drugi, nato je v Bahrajnu, Španiji in Monaku osvojil srebro. Šesta in sedma stopnja formule 1 sta postala za pilotno "zlato". Lewis je prvič stopil na najvišjo stopničko v Kanadi, drugič pa v ZDA. Nato je Hamilton osvojil bron v Franciji in Veliki Britaniji. Po tem je prišlo do neuspeha - 9. mesto na Grand Prixu Evrope. Po neuspehu je Lewisu Hamiltonu uspel takoj zmagati - Madžarska velika nagrada je pilotu prinesla tretje zlato v karieri.

Nato Britanec v treh etapah ni mogel zmagati niti enkrat, le enkrat je zasedel drugo mesto. Na Japonskem je Lewisu Hamiltonu še enkrat uspelo zmagati. 16. Grand Prix sezone, ki je potekala na Kitajskem, je bil za športnika katastrofa. Pilot ni mogel končati dirke in bistveno je zapletel boj za naslov. Na zadnji dirki sezone v enem od zavojev je avto Hamilton zastal. Kot rezultat tega je zasedel sedmo mesto, kar mu v debitantski sezoni ni omogočilo, da bi postal prvak formule 1.

Toda Britancem ni bilo treba dolgo čakati na prvenstvo. Že v naslednji sezoni mu je uspelo osvojiti formulo 1. Po zmagi v Avstraliji je Lewis v Maleziji zasedel 5. mesto, v Bahrajnu je bil 13. mesto. Po tem se je lahko vrnil na stopničke. 3., 2. in 1. mesto je kolesar zasedel v Španiji, Turčiji in Monaku. Po zborovanju med grand prixom v Kanadi in 10. mestom na odrih v Franciji je Hamilton na petih naslednjih dirkah uspel osvojiti 4 stopničke. Lewis je zadnjo zmago v šampionski sezoni dobil na Kitajskem. 98 točk je Britancem omogočilo zmago v skupnem razvrstitvi.