zvezdniki

Heikki Kovalainen: biografija, fotografija

Kazalo:

Anonim

Glede Finske obstaja stereotip, da so ljudje iz te severne države počasni in neurjeni. Vendar hkrati majhna skandinavska republika nenehno dobavlja drzne in hitre dirkače za dirke formule 1. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - vsi ti jetni Finci so bili v glavnih vlogah v najmočnejši dirkaški seriji na svetu. Med njegovimi eminentnimi rojaki ni tako opazen Heikki Kovalainen, pilot moštev Renault, McLaren, Lotus-Caterham. Kariero je dobro začel, prve sezone je končal v prvi deseterici, a je bil nato brez sponzorstva prisiljen sodelovati z ne ravno trdno ekipo in ni bil več med najmočnejšimi.

Pot do formule 1

Skoraj vsi najmočnejši vozniki dirkalnih avtomobilov na svetu so svojo športno kariero začeli v kartingu. Na majhnih odprtih avtomobilih lahko celo otroci odkrijejo svoje vozne sposobnosti. Heikki Kovalainen je sledil tej poti, katere zgodnja leta so minila na karting stezi. Z motoportom se je začel ukvarjati pri desetih letih, saj je dosegel lep uspeh. Leta 1999 je postal drugi v državi, leto kasneje pa je osvojil prvenstvo Skandinavije.

Image

Dosegel je tudi svetovne stopničke in tako postal bronasti odličnjak planeta.

Naslednja faza v biografiji Heikki Kovalainen je bila udeležba v britanski seriji Formule Renault. Ambiciozni novinec je agresivno in pogumno delal na progi, ne osramotil pa jo je izkušenj več izkušenj. Heikki je v svoji prvi sezoni zmagal na dveh dirkah in leto zaključil na četrtem mestu.

Mladi Finec je pritegnil pozornost Renaulta in bil vključen v sponzorski program koncerna. Sezono 2002 je Heikki Kovalainen začel že na dirkah formule 3. Tu je bil tudi v vodilnih vlogah in redno zmagal na etapah te dirkaške serije.

Debitut kraljeve serije

Mladi finski dirkač je kmalu presegel raven manjših dirkalnih različic in leta 2005 je bil kot testni pilot povabljen v ekipo Renaulta za testiranje avtomobilov francoske ekipe. Heikki Kovalainen je skozi celotno leto 2006 zvesto zavijal kroge na strojih svoje nove ekipe in na koncu pretekel 28.000 km.

Leta 2007 je francoski "hlev" zapustil vodja Fernando Alonso, ki je raje drugačno ekipo, voditelji Renaulta pa so se odločili, da si bodo nadeli obetavnega Finca, ki ga je prenesel v glavno ekipo. Kovalainen je svoj prvi Grand Prix etapo preživel precej nervozno in naredil nekaj napak ter dirko zaključil na desetem mestu. Vendar pa mu je že na drugem dogodku v Maleziji uspelo končati osmo mesto in si tako priboril prve točke v lestvici prvakov.

Heikki Kovalainen, hladnokrven in samozavesten, je prvo sezono preživel zelo enakomerno. Lahko bi celo postal prvi voznik v zgodovini formule 1, ki je v svoji debitantski sezoni končal na vseh stopnjah.

Image

Vendar pa je na odru v Braziliji njegov avto hudo poškodoval stroj Schumacher, finski dirkač pa je izgubil dirko. Na koncu je ponovil rekord Tiaga Monteira, ki je v svoji prvi sezoni natančno opravil 16 dirk.

Sprememba ekipe

Fernando Alonso, ki se je pridružil McLarenu, z vodji in partnerji nove ekipe ni mogel najti skupnega jezika. Kot rezultat tega se je odločil vrniti v Renault, s katerim je imel prijetne spomine na šampionske sezone. Dve "hlevi" sta naredili nekakšen kasting, zaradi česar se je Alonso ponovno združil s francosko ekipo, Heikki Kovalainen pa se je preselil v McLaren.

Leto 2008 je bilo najuspešnejše v karieri finskega pilota. V tistem letu je prvič in zadnjič v življenju uspel zmagati na odru serije Grand Prix, potem ko je zmagal na Madžarskem, nekajkrat dosegel stopničke.

Heikki Kovalainen je prvo dirko sezone začel v Avstraliji in na poti zasedel peto mesto. Že na naslednji stopnji v Maleziji je postal tretji in se povzpel na stopničke.

Velika nagrada Madžarske je bila glavni dogodek v športnikovi karieri. Proga v Budimpešti je od nekdaj veljala za eno najbolj zahrbtnih v formuli 1.

Image

Popoln je z ovinki in daje malo prostora za dolge brze kretene. Heikki Kovalainen se je spretno manevriral v ovinkih, okrog Felipeja Massa, ki mu motor ni uspel, in prvič na karieri zmagal na dirki.

Med sezono se je Fincu znova uspelo povzpeti na stopničke in tako postal drugi v Italiji ter leto zaključil na sedmem mestu.

Zmanjšanje rezultatov

Leto 2009 je bilo čas ekipe Brawn, McLaren pa praktično ni sodeloval na dirki prvakov. Neuspehi so preganjali pilote britanske ekipe že od prvih etap. Glede na rezultate prvih dirk niti Hamilton niti Heikki Kovalainen nista uspela uvrstiti med najboljših 10. Slednji se je tudi po trčenju na prvi stopnji Grand Prixa v Avstraliji upokojil.

Na naslednji dirki po Maleziji je v prvem krogu zavil Heikki Kovalainen in končal med zadnjim. Potem so se njegove zadeve nekoliko izboljšale, redno je dosegal točke, a se ni mogel povzpeti na stopničke.

Voditelji ekipe McLaren so bili nezadovoljni z nastopom svojega pilota in so izkoristili odhod prvaka Jensona Buttona iz Brawna ter ga povabili na zamenjavo finskega kolesarja.

Fotografije Heikkija Kovalainena so se še vedno pojavljale na straneh športnih publikacij, a njegova nadaljnja kariera je bila v nevarnosti. Kolesar ni imel sponzorstva največjih podjetij in ni mogel računati na sodelovanje z vodilnimi "hlevi" formule 1.

Poskus ponovnega zagona kariere

Leta 2010 so v formuli 1 za sodelovanje prišle tri nove ekipe. Tony Fernandez, lastnik Lotusa, se je odločil, da bo povabil izkušene pilote k sebi in uporabil storitve Jarna Trullija in Heikkija Kovalainena. Zmogljivosti novinca kraljeve serije dirk so bile precej skromnejše od takšnih pošasti, kot sta Ferrari in Mercedes, finski pilot pa s svojim novim avtomobilom preprosto ni imel tehničnih zmogljivosti, da bi lahko tekmoval z vodilnimi dirkači in sodeloval v boju za prvenstvo.

V treh letih, preživetih v novi ekipi, Heikki Kovalainen še nikoli ni stopil na stopničke in ni mogel končati vsaj ene dirke s točkami. Največji uspeh v teh letih je bilo zanjo dvanajsto mesto na Grand Prixu na Japonskem.

Image

Leta 2013 so se lastniki Lotusa, nezadovoljni z rezultati svoje ekipe, odločili spremeniti svojo politiko in začeli v svoje vrste privabljati znane in znane dirkače. Finn je nekaj časa ostal brez dela, potem pa je bil še vedno povabljen na mesto testnega pilota in začel je doživljati nove zmogljivosti hitrih avtomobilov.