zvezdniki

Legende svetovne atletike: Kenenis Bekele

Kazalo:

Če je boks lepa priložnost za temnopoltega Američana, je dirkač na terenu. Eden najbolj jasnih primerov te izjave je zgodba o Kenenisu Bekeleu, afriškemu tekaču, ki je svoje ime za vedno zapisal v anale svetovnega športa.

Iz članka se bralec nauči, kako se je zvezda mladega etiopijskega dirkača povzpela na atletski Olimp. Članek se osredotoča na pristop k treningu Kenenisa Bekele, njegove fiziološke podatke in značilnosti tekaške tehnike. Na voljo so tudi zanimive informacije o športnikovem osebnem življenju, njegovih hobijih in pogledih na življenje.

Pot do slave

Veliki afriški tekač se je rodil 13. avgusta 1982 v etiopskem mestu Bakoji. V istem mestu so se rodile sestre Dibaba - tudi v prihodnje znane afriške tekače na dolge razdalje. Kenenisa je bila drugi otrok od šestih let v svoji družini, kar po afriških standardih velja za povsem normalno. Mimogrede, Kenenisin brat in Tariku trenira tudi v etiopijski ekipi in je celo osvojil zlato medaljo na svetovnem prvenstvu v teku na 3000 m.

Družina Bekele se je ukvarjala s kmetijstvom. Reja živine in gojenje pridelka je fantu omogočilo, da veliko časa preživi na prostem.

Kot je povedal Kenenisa, se je njegovo poznavanje teka začelo že zelo zgodaj, že iz šole. V vednost je morala bodoča zvezda svetovnega športa 10 let vsak dan prehoditi 10 kilometrov v eno smer. Pravzaprav se je izkazalo, da je tek čez razdaljo do šole veliko bolj prijeten in uporaben. Fant je sprva pretekel to razdaljo v eni uri, potem pa je odrasel in podvojil svoj rezultat. Tako so bili storjeni prvi koraki k svetli prihodnosti. Tu se izkaže, kakšna je skrivnost športnega treninga za tekače te lestvice.

V izobraževalni ustanovi se je bodoči veliki styer večkrat odlikoval in osvojil šolske križe. Leta 1999 so mladega opazili in ga poslali braniti čast šole za deželno prvenstvo. Kenenis je nato samozavestno zasedel prvo mesto. Ta zmaga je športniku podelila vstopnico ne le za državno prvenstvo, temveč tudi za velik šport.

Eden od idolov mladega moža je bil Haile Gibreselassie, legenda o vodenju teka. Vendar to ni ustavilo Kenenisa Beckela, da bi podrl številne rekorde slovitega tekača.

Uspeh v športu

Na državnem prvenstvu je bil Bekele na 6. liniji, kar je glede na ogromno konkurenco v reprezentanci seveda veljalo za uspeh. Profesionalni tekaški trenerji so opozorili na vzhajajočo zvezdo atletike. Tekač je bil povabljen, da igra za profesionalni športni klub Mugher Cement.

Mladenič je pri 19 letih demonstriral svoj potencial z osvojeno srebrno medaljo mladinskega svetovnega prvenstva na 5000 metrov.

Od leta 2002 se začne kariera v športni karieri Kenenisa Bekele.

Med najpomembnejša priznanja športnika sodijo zlata v deseterici najboljših in srebrna v peterici na olimpijskih igrah v Atenah, zlate medalje v podobnih disciplinah v Pekingu 2008.

Športnik je štirikratni svetovni prvak v teku na 10 km, svetovni prvak leta 2009 pa v dirki "pet". Poleg tega je Bekele znan kot eden najbolj naslova tekačev. Styer je več kot 15-krat zmagal na svetovnih prvenstvih v krosu!

Bekele kljub 35-letnemu mejniku še naprej ostaja v formi in kaže dobre rezultate. Kot je pogosto pri športnikih, se je s starostjo začel preizkušati tudi v teku na daljše razdalje. Leta 2016 je na primer športnik zmagal na berlinskem maratonu in postavil osebni rekord - 2 uri 3 minute in 4 sekunde. Izkaže se, da je tekač premagal 42 kilometrov 125 metrov s hitrostjo več kot 20 kilometrov na uro!

V teku na 25 kilometrov je Kenenis Bekele decembra 2017 postavil osebni rekord, saj je razdaljo pretekel v 1 uri, 13 minutah in 43 sekundah.

Športnik je še vedno lastnik svetovnih rekordov v teku na 5 in 10 kilometrov.

Karakteristične lastnosti in lastnosti športnika

Ena glavnih značilnosti styerja je majhna višina in teža. Kenenis Bekele tehta 56 kilogramov s povečanjem 165 centimetrov. Številne legende svetovnega teka na dolge razdalje imajo podobne kazalce. Mo Farah na primer tehta 58 kilogramov s povečanjem za 165 centimetrov. Haile Gibresilassie je bila v najboljših letih za samo 2 kilograma boljša od Beckeleja. Teža Kenenisa Bekele mu omogoča, da dlje časa teče "z nogavice" in tako ogromno skoči. Podobna tehnika teka je značilna za številne etiopske športnike.

Posebna pozornost pri treningu Kenenisa Bekele posveča izdelavi končnih pospeškov. Zadnjih 400 metrov "desetin" je ta športnik sposoben teči hitreje kot 54 sekund, kar je odličen zaključek tekmovalca.